|
A Yorkshire Terrier sikerében alapvető jelentősége van gyönyörű szőrköpenyének.
Igazán szemet gyönyörködtetőek a kiállítások győztes egyedei, de rendkívül sok munkát igényel fényes és hibátlan szőrzetük kialakítása.
Gazdájuk választás előtt áll.
Vagy hagyja, hogy kedvence a maga nyughatatlan életét élje és ekkor el kell fogadni, hogy soha nem fog gyönyörű szőruszályt maga után húzni (természetesen ez a választás nem jelenti a rendszeres szőrápolás elmaradását).
Másik választás a kiállítások világa. Ebben az esetben viszont ennek a választásnak megfelelő életet kell biztosítani a kutyának.
Az ápolás gyakorlatilag a kutya szőre szépségének kiemelését segíti.
Az ápolás gyakorlatilag a kutya szőre szépségének kiemelését segíti. Ezért, ha versenyeztetni szeretné kedvencét olyan tenyésztőtől vásároljon, aki generációkon át a nagy, hosszú szőrzet alapján szelektálja az egyedeket.
A szőrzet ápolása A Yorkshire Terrier napi gondozásához egy kisebb, stabil asztalra van szükség, ami olyan magasságú, hogy a kutyával kényelmesen tudjunk foglalkozni.
Az asztalra terítsünk csúszásmentes anyagot. A kölyök yorkinak már az első napoktól kezdve meg kell szokni, hogy szőre naponta át van fésülve. Ezt a műveletet állva vagy fekve, de tűrnie kell a kiskutyának. Nagy türelemmel, kedves szavakkal hamar elérhetjük, hogy hagyja fésülni magát.
A szőrzet ápolását fésüléssel kezdjük. A szőrszálak végétől kezdjük, ahol hamar gubancolódik. Ha a nem túl sűrű fogú fésűvel már jól fésülhető, akkor használjuk a kefét.Óvatosan fésüljük, kezünkkel védjük a szemét a sérüléstől.A szabályszerű szőrzet a test két oldalán lehullik. Ezért már a kölyök szőrét úgy kell fésülni, hogy tarkótól a farok tőig egyenes választékot csinálunk és a szőrzetet oldalirányba lefelé keféljük. A fejszőrzetet gumiszalaggal fogjuk össze a fej tetején. Vigyázzunk, nehogy szorosra húzzuk a szem felett levő szőrzetet!
|
A napi szőrzetápolás alkalmas arra, hogy a kutyus többi testrészét is megtisztítsuk. |
|
Fültisztító folyadékot a használati utasításnak megfelelően használjunk. Ha nem vagyunk biztosak magunkban, a fülek tisztítását bízzuk állatorvosra, akinek megfelelő eszközei vannak a fülek rendbe tételéhez. A kutyáknál figyeljünk arra, hogy a fül szőrzete ne legyen hosszú, a külső és belső oldalon vágjuk rövidre a szőrt. Ehhez a művelethez nagy türelem és jól vágó kisolló kell. A borotvát nem ajánljuk a fülszőr levágásához! Vigyázzunk, nehogy belevágjunk kutyánk vérerekkel átjárt fülébe .Fordítsunk nagy gondot a kutya fogazatára. A fiatal kutyát meg kell tanítani arra, hogy a fogát mutassa, így könnyebb dolgunk lesz a későbbiekben .Fogváltás idején különösen fontos a fogak ellenőrzése. Ugyanis fogváltáskor a tejfogak nem mindig esnek ki maguktól, ez általában a szemfogaknál fordul elő. Ilyenkor ezeket a fogakat állatorvossal kell eltávolíttatni. A felnőtt yorki fogát is rendszeresen ellenőrizni kell, megakadályozván a fogkő képződését.
A mancsokat körülvevő szőrzetet vágjuk rövidre.
A tappancsok közül is vágjuk ki a szőrt, így ezek nem tudnak összecsomósodni
Figyelni kell a karmok hosszúságát. Ha kutyánk jobbára puha talajon jár, a karmok nem kopnak megfelelően. Ekkor kérjük állatorvos segítségét, vágja le megfelelően kutyánk körmét. A kutya hátsó felére is fordítsunk figyelmet, ne legyen ürülékmaradék a szőrbe beleragadva. Ezt egyszerűen eltávolíthatjuk fésű segítségével.
Nagyobb mennyiségnél azonban elengedhetetlen a kiskutyánk hátsólyának megmosása.
Gyakori kérdés, milyen gyakran fürdessük kutyánkat? A kölyök yorkit havonta egyszer fürdessük. Felnőtt kutyánkat legfeljebb kéthetente egyszer. A por többnyire csak a szőrzet külső védőrétegére rakódik le, amit a napi fésüléssel eltávolíthatunk a kutya szőréről. Fürdetés előtt a legfontosabb: mindig fésüljük ki a kutya szőréből a gubancokat, csomókat! A vizes szőrből már csak kiszaggatni tudjuk ezeket.
A fürdetéshez használjunk lágy sampont (nercolajos kutyasampont). A sampont mindig hígítsuk fel vízzel, mielőtt a kutya bőrére öntenénk.
Vigyázzunk, a sampon ne kerüljön a szembe és fülbe, majd ha végeztünk alaposan öblítsük ki a kutya szőréből. Ha egyéb sampont használunk, a szőrzet táplálására használjunk nercvitaminos balzsamot, amit a nedves szőrbe dörzsölünk és kis idő után alaposan kiöblítünk. Hajszárító segítségével alaposan szárítsuk meg a kutya szőrét.A száraz szőrre fújt nercolaj vagy jojoba olaj spray megvédi a szőrt a környezeti ártalmaktól, fényes, rugalmas lesz a szőr, valamint könnyebbé teszik a fésülést.Ezek a kozmetikai szerek mind fontosak, hogy kutyánk megfelelő küllemmel és jó közérzettel rendelkezzen. A szőrzet szerkezete és színe olyan adottság, amelyen a legjobb ápolás sem tud segíteni. A szőrzet hosszúsága és annak fejlődése szerkezetétől függ.A hobbiból tartott Yorkshire terriernek nem feltétlen szükséges a dús, hosszú szőrzet.
A kanoknál ajánlatos a hasi részen a szőrt rövidre vágni, nehogy a vizelettel bepiszkolják.
A hosszú szőr kialakításánál fontos és elengedhetetlen a szőr csavarása. A kereskedelemben kapható selyempapír is alkalmas a csavarásra. A szőr hosszának megfelelő méretűre vágjuk a papírt. Osszuk hosszában 3 egyforma részre. A középső részbe helyezzük a tökéletesen kifésült, nercolajjal, mandulaolajjal vagy jojobaolajjal bekent szőrtincset. Hajtsuk a szőrre a papír két oldalát és a tincs végétől hajtogassuk fel a szőrt, majd gumigyűrűvel rögzítsük
A fej tetején lévő szőrt gumigyűrűvel fogjuk össze. Yorkinknak szánt kis maslit a gumigyűrű tetejébe helyezzük.
A Yorkshire Terrier szakállát és pofaszőrét minden étkezés alkalmával meg kell törölni nedves szivaccsal. Ha a felnőtt kutya pofaszőrzete nagyon hosszú, minden vízivás alkalmával töröljük azt szárazra.
A fent leírtakból látható, hogy a yorki szőrének ápolása milyen időigényes.De ne felejtsük el, hogy a yorkit hosszú szőrű és ezért mutatós kiskutyaként tenyésztették. De csak a megfelelő ápolás és gondozás mellett lesz szemet gyönyörködtető a kis Yorkshire terrierünk.